Kokedamy a pokojové rostliny: jak je vybírat?

Rostliny jsou snad tím nejlepším způsobem, jak si můžeme oživit interiér. Pokojové květiny působí příjemně, zútulňují prostor, zlepšují kvalitu ovzduší, ale hlavně skvěle vypadají. Kokedamy mají navíc tu výhodu, že jsou velmi netradiční.

Kokedamy, stejně jako klasicky pěstované pokojové rostliny, vybírejte hlavně podle toho, kam je chcete umístit. Vzhled by měl být až na druhém místě. Každá rostlina má totiž odlišné nároky na světlo, teplotu a vzdušnou vlhkost, které je pro úspěšné pěstování potřeba dodržovat. Zároveň je vhodné myslet na to, zda se daný druh rostliny do interiéru hodí a jak tam bude působit.

Při výběru konkrétních druhů zohledňujte světelné podmínky. Okna orientovaná na sever budou ideální pro stínomilné rostliny a druhy s menšími nároky na světlo. Můžete sem umístit například břečťan, kapradiny, lopatkovec. Jižní strana je nejsvětlejší, ale zároveň je zde riziko popálení rostlin přímým sluncem (nutnost přistínění) a také bude potřeba častější zálivka, protože bal kokedamy bude rychleji vysychat. Dařit se tu bude kaktusům, sukulentům, citrusům nebo olivovníkům. Je ale třeba myslet i na to, že přímé sluneční paprsky můžou popálit mech, který díky tomu ztratí barvu. Ideální je proto rostliny přistínit a zajistit jim rozptýlené světlo. Pro většinu pokojových rostlin jsou optimální světelné podmínky v místnostech, která mají orientovaná okna na východ nebo na západ. V případě západně orientovaných oken se tu bude dařit světlomilným druhům – palmy, fíkusy, dračinec nebo pepřinec. Východní okna poskytují výborné podmínky pro většinu kvetoucích rostlin, které mají střední nároky na světlo – například anturium, dracéna, azalka.

Teplota je dalším z důležitých faktorů. Nejnáročnější na teplotu jsou tropické rostliny, jako jsou fíkusy, anturie peperomie apod. Tyto rostliny vyžadují, aby byla teplota udržována v rozmezí 15 až 21 stupňů a nikdy neklesla pod 15 stupňů. Další kategorií jsou chladnomilné rostliny vyžadující místo s teplotou 10 až 15 stupňů. Tato teplota je vhodná pro mnohé rostliny mírného pásma, jako jsou například bramboříky, azalky, primule. Nižší teploty v rozmezí 4 až 12 stupňů vyžadují přes zimu subtropické rostliny – citrusy, olivovníky, vavříny, myrty a jiné.

Většina pokojových rostlin pak potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Mezi vlhkomilné rostliny patří napříkal kapradiny a asparágusy. Naopak k rostlinám, kterým nevadí suchý vzduch, patří sukulenty, kaktusy nebo noliny.

Při výběru rostlin bychom si také měli uvědomit, jak daný druh bude působit v interiéru.

  • Pokud je místnost malá, tmavší, snažíme se ji prosvětlit světlejšími druhy s drobnějšími listy nebo volíme rostliny žlutě či bíle panašované, například Ficus pumila.
  • V interiéru, kde převládá jednoduchost a bílá barva, nejlépe vyniknou rostliny s tmavšími a zajímavě tvarovanými listy či květy, například anturium, břečťan, fíkus microcarpa Ginseng.
  • Extravagantní interiér s výraznou barvou stěn zase nahrává abstraktním květinám nadčasového vzhledu, taková je například parožnatka nebo nolina.

Je těžké poradit, která květina se bude v interiéru vyjímat a jak se jí bude dařit, protože každý bytový prostor je jiný. Světlo, teplota a vzdušná vlhkost – to vše je potřeba brát při výběru pokojové rostliny v úvahu.

Nároky, které bude rostlinka mít, napoví už její původ nebo vzhled. Zpravidla platí, že:

  • čím je list rostliny tmavší, tím méně světla bude potřebovat;
  • naopak rostliny se světlými nebo barevnými listy potřebují více světla;
  • subtropické a tropické rostliny vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a světlé místo;
  • světlomilné a nejméně náročné na zalévání jsou rostliny původem z pouští – patří sem především sukulenty, kaktusy, některé druhy pryšců;
  • rostliny nemají rády průvan – tropické rostliny obzvlášť;
  • rizikovým faktorem je také prudké střídání teplot a horký, suchý vzduch, například od vytápění.

Nároky jednotlivých kokedam najdete popsány v detailu u každé rostliny v našem e-shopu. S kokedamou je pak vždy dodáván stručný návod na pěstování. Informace ohledně pěstování si ale můžete dohledat i na internetu či v odborných knihách, protože rostlina má stejné nároky, jako kdyby byla pěstována klasicky v květináči.