Péče o kokedamy


Péče o kokedamuPéče o kokedamu není složitá a od klasicky pěstovaných pokojových rostlin se liší hlavně ve způsobu zalévání. Podmínky, které rostlina k růstu potřebuje, jsou stejné, jako kdyby byla v květináči.

Zálivku kokedamy je třeba provádět odstátou nebo převařenou vodou, protože mechu škodí chlor. Obecně by voda měla mít pokojovou teplotu, protože pokojové rostliny nemají rády zalévání studenou vodou.

Zálivka se provádí ponořením celého mechového balu do nádoby s vodou. Při nasávání kokedamy můžeme vidět, jak stoupají k hladině bublinky a mechový bal klesá pod hladinu. Je důležité kokedamy nepřemáčet, protože by poté mohlo dojít k úhynu kořenů a tím i celé rostliny. Rostlinu tedy namáčíme jen několik desítek vteřin, maximálně pár minut (pokud jde o větší kokedamy). Sukulentní rostliny zaléváme ještě opatrněji. Nakonec necháme ze zalitého mechového balu odkapat přebytečnou vodu a až poté kokedamu vrátíme na své místo. Především u vlhkomilných rostlin je také možné mech rosit.

 

Zalévání kokedamy

Péče a pěstování

1. kokedamu sundáme z háčku nebo talířku a vložíme ji do nádoby s vodou

2. bal kokedamy přidržíme pod hladinou a necháme ho nasát, dokud z něj nepřestanou stoupat bublinky a neklesne pod hladinu

3. kokedamu vyndáme z vody a necháme ji pár minut odkapat, vodu z balu nevymačkáváme!

4. kokedamu vrátíme zpět na své místo

 

Kokedamu zaléváme cca jednou týdně. Frekvence zálivky závisí na druhu rostliny a dále na prostředí, ve kterém je kokedama pěstována. Některé rostliny například nesnáší přeschnutí, proto je vhodné zjistit si podrobné informace o nárocích konkrétní rostliny (ty také najdete u detailu každé kokedamy v našem e-shopu). V úvahu je dále třeba brát i podmínky prostředí. Například v suchém, teplém bytě bude zálivka častější. Jednoduchou pomůckou při zalévání je váha mechového balu. Pokud je bal lehký, znamená to, že nemá zásobu vody a je třeba rostlinu zalít. Stejně jako u klasického pěstování rostlin zde platí, že zemina by nikdy neměla úplně vyschnout, ani by se neměla přemáčet.

Mech je přírodní materiál a pro jeho vývoj je obecně třeba vlhké, světlé a méně teplé místo, jinak může časem hnědnout. Svůj účel (zadržovat vodu a zabraňovat vyplavování substrátu při zalévání) bude ale i tak dál plnit.

V poslední řadě je třeba kokedamu jednou za vegetační období přihnojit. Nejvhodnější je použití tekutého hnojiva, které se podle návodu přidá do zálivkové vody, nebo hnojivových tyčinek, které se zapíchnou do balu kokedamy.

 

Přesazování

Kokedamy se nepřesazují, spíše jen výjimečně. Protože mají podobně jako bonsaje omezený prostor pro kořeny, nerozrůstají se tolik. Je ale potřeba jednou za vegetační období kokedamu přihnojit a dodat tak do substrátu živiny. Některé rostliny, jako například olivovníky, fíkusy, je dále třeba v růstu omezovat zaštipováním. Pokud by přece jen kořeny prorostly z balu ven, díky vzduchu a dennímu světlu by se jejich růst zastavil. Kokedamu je ale samozřejmě možné přesadit do většího balu nebo jen provést výměnu mechu. V případě zájmu o tyto služby, nás prosím kontaktujte. A pokud by se vám rostlina v kokedamě už nelíbila, můžete ji přesadit do klasického květináče :-)