Nejčastější dotazy

 

Časté dotazy

 

Otázky k pěstování a péči o kokedamyposun


posunNákup, doprava a platba


posunVýroba na zakázku, zapůjčení kokedam a speciální objednávky

 

Otázky k pěstování a péči o kokedamy

Podle čeho si kokedamu vybrat?
Kokedamy, stejně jako klasicky pěstované pokojové rostliny, vybírejte hlavně podle toho, kam je chcete umístit. Každá rostlina má odlišné nároky na světlo, teplotu a vzdušnou vlhkost (nároky najdete vždy u popisu dané kokedamy v e-shopu), které je pro úspěšné pěstování potřeba dodržovat. Zároveň je vhodné myslet na to, zda se daný druh rostliny do interiéru hodí a jak tam bude působit.

Jaké rostliny jsou na péči nenáročné?
V naší nabídce najdete především rostliny, které nemají vysoké nároky na pěstování K nejméně náročným rostlinám patří: Nolina recurvata, Dracaena marginata, Chamaedorea elegans, Haworthia nebo Spathiphyllum.

Jaká je životnost rostliny v kokedamě?
Při správné péči vydrží kokedamy stejně dlouho, jako kdyby byly rostliny pěstovány klasickým způsobem v květináči.

Jak se kokedamy zalévají?
Kokedamy se na rozdíl od běžně pěstovaných pokojových rostlin zalévají tak, že se celý mechový bal na chvíli ponoří do nádoby s vodou. Podrobný návod najdete na stránce Péče o kokedamy.

Jak často musím kokedamu zalévat?
Kokedamu zaléváme cca jednou týdně. Frekvence zálivky se liší podle druhu rostliny a dále podle podmínek prostředí, ve kterých je kokedama pěstována. V létě bývá například zálivka častější. Jednoduchou pomůckou je potěžkat mechový bal – pokud je bal lehký, znamená to, že nemá zásobu vody a je třeba rostlinu zalít.

Přesazují se kokedamy?
Kokedamy se nepřesazují, protože rostlina v kokedamě neroste tak bujně, jako když je zasazena v květináči. Má totiž jen omezený prostor pro kořeny, podobně jako bonsaje. Rostliny je ale nutné jednou za vegetační období přihnojit, aby se do substrátu dodaly nové živiny. Přihnojujeme tekutým hnojivem, které se přidá do zálivkové vody, nebo používáme hnojivové tyčinky. Některé druhy rostlin (například fíkusy, olivovníky, apod.) je však třeba v růstu omezovat a udržovat jejich tvar zastřiháváním.

Jak kokedamu hnojit?
Kokedamu přihnojujeme jednou za vegetační období tekutým hnojivem, které se přidá do zálivkové vody, nebo používáme hnojivové tyčinky.

Jaká je výdrž mechu?
Je třeba myslet na to, že mech je přírodní materiál pro jehož vývoj je obecně třeba vlhké, světlé a méně teplé místo, jinak může časem měnit barvu do hnědých tónů. Svůj účel (zadržovat vodu a zabraňovat vyplavování substrátu při zalévání) bude ale i tak dál plnit. Mech navíc nesnáší chlorovanou vodu a přímé slunce, které by ho popálilo. Na druhou stranu je mech při optimálních podmínkách schopný regenerace. V případě potřeby je ale možné mech jednoduše vyměnit za nový.

Mohu rostlinu v kokedamě vyměnit?
Každá kokedama je ručně vyráběná a složení substrátu odpovídá potřebám daného druhu rostliny. Při výměně rostliny za novou je potřeba celý mechový bal rozbít a kokedamu znovu vyrobit. Není tedy možné do kokedamy jednoduše zasadit jinou rostlinu.

Co dělat s kokedamou, když odjíždím například na dovolenou?
Pokud nemáte někoho, kdo by mohl přijít a kokedamu zalít, doporučujeme dát kokedamu alespoň do nádoby s oblázky a trochou vody. Zajistí se tak vyšší vzdušná vlhkost a částečně i přísun vody.

 

Nákup, doprava a platba

Kde mohu kokedamu zakoupit?
Kokedamy je možné objednat přes náš e-shop, nebo zakoupit na některé z prodejních výstav, kterých se během roku účastníme. Kamennou prodejnu nemáme.

Jsou kokedamy v e-shopu dostupné skladem?
Kokedamy jsou vyráběny až podle konkrétní objednávky, tzn. nejsou dostupné okamžitě.

Jak dlouho trvá vyřízení objednávky?
Vyřízení objednávky trvá cca 7 dní. V případě platby bankovním převodem může být termín dodání ovlivněn termínem uhrazení platby (zboží expedujeme až po připsání platby na náš účet).

Jaké jsou možnosti dopravy?
Objednávky je možné vyzvednout na výdejním místě Zásilkovna, OC Lužiny – Praha, dále nabízíme vlastní rozvoz po Praze a odeslání Českou poštou Balíkem do ruky.

Proč nevidím jako možnost dopravy odeslání Českou poštou?
V zimě z důvodu nízkých teplot, které by rostliny poškodily, kokedamy poštou neodesíláme.

Kde si mohu kokedamu vyzvednout?
Přímo na lince metra „B“, stanice Lužiny. Výdejní místo Zásilkovna se nachází ve 2. podlaží obchodního centra Lužiny, prodejna svítidel Comfort light. Adresa je: Archeologická 2256/1, 150 00  Praha – Stodůlky (zobrazit na mapě).

Jaká je otevírací doba výdejního místa?
Otevírací doba výdejního místa Zásilkovna v OC Lužiny je: Po–Pá 09:00–20:00, So 10:00–18:00.

Kolik času mám na vyzvednutí objednávky?
Každá objednávka je na výdejním místě připravena k vyzvednutí po dobu šesti dní.

Je možnost u výdejního místa zaparkovat?
Ano, obchodní centrum Lužiny má vlastní parkoviště, které je zdarma.

Je možné si na výdejním místě kokedamy přímo vybrat?
Není, výdejní místo slouží pouze k vyzvednutí již objednaných kokedam. Nejedná se o prodejní místo.

Je možné kokedamy vyzvednou přímo u Vás v Praze na Zličíně?
Není, osobní odběry jsou nově možné pouze na výdejním místě Zásilkovna.

Jak jsou kokedamy baleny, aby nedošlo při přepravě k poškození?
Při odesílání Českou poštou posíláme kokedamy zabalené v papíru na květiny a pečlivě je připevňujeme ke krabici, takže nemusíte mít strach, že by při manipulaci se zásilkou mohlo dojít k poškození. Při vyzvednutí na výdejním místě a rozvozu po Praze jsou kokedamy zabaleny v papíru na květiny a dány do papírové tašky.

Jaké jsou možnosti platby?
Nabízíme platbu hotově při převzetí objednávky (v případě odeslání poštou – na dobírku), nebo platbu bankovním převodem.

Po odeslání objednávky mi nepřišlo na e-mail potvrzení, je to v pořádku?
Není, po úspěšném odeslání objednávky je automaticky odeslána potvrzující zpráva na váš e-mail. Zkontrolujte prosím, zda jste správně zadali váš e-mail a případně objednávku opakujte.

 

Výroba na zakázku, zapůjčení kokedam a speciální objednávky

Je možné objednat i jiné rostliny, než které máte v nabídce?
Ano, připravíme pro vás kokedamy přesně podle vašeho přání. Pro konkrétní nabídku nás prosím kontaktujte na e-mailu info@kokedamy.cz

Potřebuji kokedamy zapůjčit (například na svatbu, jednorázovou firemní akci), je to možné?
Ano, napište nám na e-mail info@kokedamy.cz vaše požadavky a my vám vypracujeme nabídku.