Kokedamy

 

kokedamyNetradiční, moderní, zajímavé, a přesto přirozené – takové jsou kokedamy!

 

Svůj původ mají v Japonsku, kde je výroba kokedamy tradiční technikou. Základem kokedamy je mechová koule, po které nesou tyto rostliny i svůj název. Koke dama = mechová koule.

Kokedamy jsou rostliny zasazené v kulovitém balu zeminy, který je obalený mechem. Při výrobě kokedamy je důležité složení substrátu. Substrát je vždy namíchaný individuálně podle druhu rostliny a obsahuje mimo jiné japonskou akadamu. Toto speciální složení zaručuje, že zemina dobře drží tvar, má dobrou propustnost a váže živiny. Rostlina zasazená v tomto substrátu má tak ideální podmínky pro růst. Vrstva mechu pak pomáhá zadržet vodu, zabraňuje vyplavování substrátu při zalévání a v neposlední řadě plní estetickou funkci.

 

Co je to kokedama

 

 

Kokedamy se v mnohém podobají bonsajím, avšak po světě jsou méně rozšířené. Jejich společným znakem je omezený prostor pro kořeny, díky čemuž se rostliny v kokedamě moc nerozrůstají. Péče o tyto rostliny je přitom jednoduchá a liší se hlavně ve způsobu zalévání.

Japonské kokedamy se umisťují na talířek či misku, a protože zdůrazňují přirozenou krásu rostlin, jsou vhodné pro zpříjemnění a oživení interiérů. Další výhodou je jejich jednoduchost, díky které působí velmi stylově. Dnes je oblíbené pěstování závěsných kokedam, které dokáží vytvořit „zahradu“ visící přímo v prostoru.

závěsná kokedama

Jako kokedamy se u nás nejčastěji pěstují pokojové květiny, které jsou nenáročné na údržbu, ale ani venkovní rostliny nejsou výjimkou. Velmi oblíbené jsou zakrslé borovice a jiné stromečky.

 

Více o pěstování se dočtete na stránce Péče o kokedamy.

 

 

 

 

 

Přidejte si nás na Facebooku, ať vám neunikne žádná novinka, soutěž nebo akce…